zvíře článek diskuze inzerce
Zvířectvo.cz - Komunitní web pro chovatele. Profily zvířat s hodnocením, fotogalerie, diskuze, deník, inzerce.
.

Irský vlkodav


Napsal dablixce | 1 komentář | publikováno 14.5.2009 11:52 | přečteno 6019x

IRSKÝ VLKODAV

Země původu: Irsko

Historie:

Irský vlkodav je největší plemeno na světe. Jedná se o irské národní plemeno.Irsko bylo Galy (Kelty) osídleno kolem roku 400 př. n.l.. Galové s sebou přinesli také psy, kteří byli šlechtěni k lovu vlků. Ještě staří irští králové mívali ve znaku zelený list, harfu a irského vlkodava u něhož bylo napsáno moto: „mírný, když je hlazen, divoký, když je podrážděn". Vlkodav byl velmi ceněn, dovídáme se o tom ze zápisů z roku 930 - cvičený vlkodav stál 240 pencí, což odpovídalo ceně jezdeckého koně. Byl také oblíbeným korunovačním darem. Byl tak oblíbeným vývozním artiklem, že se jeho stavy v Irsku rychle snižovali. Proto byl za vlády Cromwella roku 1652 vydán zákaz vývozu vlkodavů z Irska a Anglie. Tento úctyhodný pes je také součástí všemožných keltských legend a bájí. Je hodně pravděpodobné, že právě tito psi jsou před dnešních vlkodavů.

Poslední vlk byl údajně zabit irskými vlkodavy v r. 1786. Omezení počtu vlků v Irsku způsobovalo i omezení počtu irských vlkodavů. S tímto úpadkem irskéh vlkodava nám mizí i záznami i jeho původním vzhledu. Za svůj nábrat vděčí plemeno kapitánu Grahamovi, který plemeno zachránil před vymřením. Údajně skřížil skotského deerhounda, německé dogy a pyrenejské horské psy se svými 6 psy irského vlkodava. Má tedy dnešní irský vlkodav něco společného s původními psy národu Keltů? O tom se stále vedou spory. Nicméně roku 1885 byl Grahamem založen Irish Wolfhound Club, hlavím posláním tohoto spolku bylo pochopitelně dostat irského vlkodava na seznam čistokrevných plemen a chovat jej již pouze v čistokrevném chovu. Roku 1925 bylo plemeno konečně uznáno britským Kennel Clubem.

Barva a znaky: Uznávané barvy jsou šedá, žíhaná, červená, černá, čistě bílá, jelení a jiné barvy, které se objevují u deerhounda.
Minimální velikost a hmotnost u psa by měla být 79 cm a 54,5 kg, u fen je minimální výška 71 cm a hmotnost 40,5 kg.
Všechna zvířata pod tyto hodnoty jsou vyloučena z chovu. Pozoruhodná velikost včetně velké kohoutkové výšky a přiměřené délky těla je cílem, jemuž je třeba se přiblížit. Je žádoucí upevnit plemeno tak, aby psi měřili v průměru 81 až 86 cm a vykazovali potřebnou sílu, aktivitu, odvahu a vyrovnanost.

Hlava
Dlouhá, přiměřeně štíhlá, k nosu se zužuje. Mozkovna nepříliš široká. Lebka je nepříliš široká, čelní stop naznačen.
Oči
Tmavé, příliš světlé jsou vylučující vadou.
Uši
Malé, složené a nesené jako u grehounda.
Morda
Dlouhá a mírně zašpičatělá.
Nos
Čenich černý, hnědý je vadou.
Zuby
Čelisti dlouhé, silné. Skus je ideální nůžkový, kleště jsou povoleny.
Krk
Poměrně dlouhý, velmi silný a svalnatý, dobře klenutý, bez volné kůže na hrdle a laloku.
Hrudník
Velmi hluboký, široký hrudní koš. Břicho dobře vtažené.
Hřbet
Hřbet je spíše delší, rovný, bedra silná, mírně klenutá. Záď silná.
Ocas
Dlouhý a nesený v mírném oblouku. Přiměřeně silný a dobře osrstěný.

Břicho: Dobře vtažené

Hrudní končetiny: Dobře osvalená ramena, poskytující hrudníku šíři, lehce šikmo uložené. Lokty dobře usazené, nesmí se vytáčet ven ani dovnitř. Dobře osvalené předloktí, končetiny celkově silné a zcela rovné.

Pánevní končetiny: Svalnaté stehno a lýtko, silné a dlouhé jako u greyhounda. Hlezna nízko posazena, nejsou vbočená ani vybočená.

Tlapky: Přiměřeně velké, okrouhlé, nevytáčejí se ven ani dovnitř. Prsty sevřené a klenuté, se silnými ohnutými drápy.

Osrstění: Hrubé a tvrdé na celém trupu, končetinách a hlavě. Zvláště tvrdá a dlouhá srst nad očima a na spodní čelisti.

Vady: Každá odchylka od výše uvedených bodů musí být posuzována jako vada a její hodnocení má být v přesném poměru se stupněm odchylky.
Příliš těžká nebo lehká hlava, příliš klenuté čelo, velké a ploché ucho, krátký krk, silný lalok, příliš úzký nebo široký hrudník, pronesená nebo rovná hřbetní linie, křivé hrudní končetiny, přeúhlené nádprstí, vybočené nebo vbočené tlapky, rozevřené prsty, příliš zatočený ocas. Slabá pánevní končetina a celkový nedostatek osvalení, příliš krátký trup, růžově nebo játrově zbarvená víčka, jiná než černá barva na pyscích a nose. Příliš světlé oko. Psi musí mít dvě normálně vyvinutá a plně v šourku sestouplá varlata.

Bonitaci Irského vlkodava předchází tzv. "Svod mladých", kde se snažíme vychytat drobné chyby a vady, způsobené neznalostí začátečníků v chovu. Svod mladých musí absolvovat každý, kdo chce mít chovného psa nebo fenu. Tento svod by se měl uskutečnit mezi 9.-18. měsícem věku štěněte. Svody i bonitace probíhají v jeden den několikrát do roka, v předem určeném termínu. Majitel by měl svého psa přihlásit alespoň tři týdny před plánovaným termínem svodu (bonitace) u poradkyně chovu a k přihlášce připojit kopii průkazu původu.
Bonitace Irského vlkodava se může uskutečnit jednou v životě. Měli bychom tedy dbát na to, aby byl náš pes opravdu v té nejlepší kondici. Psi se mohou uchovnit již 15měsíční, avšak krýt mohou od stáří 18 měsíců. Feny smí být uchovněny až ve věku 24 měsíců, krytí je doporučeno ve stáří 2,5 - 3 roky, kdy je fena plně připravena.

Bodové ohodnocení:
     Vady standartu se dělí dle závažnosti na 1,2,3.
     0 = výborný, odpovídající standardu
     1 = mírná odchylka od normálu
     2 = odchylka
     3 = vada
     Dále se vady dělí na :a,b,c,d-dle typu vady
Poznámka: Jedinci s číslem 3 v bonitačním kódu by měli být automaticky vyřazeni z chovu.

Využití a povaha:

Je to přátelský mírumilovný pes, kterého můžeme často vídávat na výstavách a dostizích. V poslední době se ukazuje i jako pes společník, vzácněji i jako hlídač.

Péče:

Již od malého štěňete je velmi důležité kvalitní krmení. Pokud důležitost kvalitního krmení podceníme, může to vést ke zdravotním problémům. Je důležité dopřát mu dostatek přiměřeného pohybu

Osobní zkušenost: Irského vlkodava má můj známej. Je s tímto plemenem velmi spokojen. Mě osobně se tito psi nelíbí, ale z vlastní zkušenosti vím, že tito psi jsou velcí mazlíčci vhodní i k malým dětem.

 

Další články autora
Obrázky
Diskuze
Poslední komentáře
KomentářAutorDatum
jo,moc dík . mikki 14.5. 2009

Vstoupit do diskuze


Uložit stránku do záložek Linkuj.cz Jagg.cz MediaBlog.cz Bookmarky.cz Vybrali.sme.sk Delicious.com

tisk tisk nahoru