zvíře článek diskuze inzerce
Zvířectvo.cz - Komunitní web pro chovatele. Profily zvířat s hodnocením, fotogalerie, diskuze, deník, inzerce.
.

Velkopolský kůň


Napsal dablixce | bez komentářů | publikováno 5.1.2021 15:53 | přečteno 6x

Popis

 

Koně dorůstají výšky okolo 165 cm. Velkopolský kůň se hodně podobá trakénskému teplokrevníkovi, ovšem jeho vzhled není tak ušlechtilý. Hlava je ale jemná a svým tvarem připomíná hlavu šlechtěných plnokrevníků. Hřbet bývá spíše delší a rovný, ocas vysoko nasazený. Končetiny jsou statné a pevné, což je ideální předpoklad pro parkurové ježdění. Nejčastěji se setkáme s bělouši, hnědáky, ryzáky či vraníky.

Původ a historie plemene

Velkopolský kůň je pojmenován po zemi svého vzniku - Polsku. Plemeno bylo vyšlechtěno po 2. světové válce jak z krve východopruských a trakénských teplokrevníků, tak z krve mazurských a poznaňských koní, kteří jsou dnes oficiálně považováni za vymřelé. Dnešní velkopolští koně jsou chováni ve dvou liniíchlehčí a těžší. Koně pocházející z lehčí linie jsou vhodní ke sportu, těžší k zápřahu a rekreačnímu ježdění.

Charakteristika

Obrovským kladem velkopolského koně je jeho povaha. Jedná se o klidné, učenlivé a inteligentní koně, kteří jsou zároveň vytrvalí a snadno ovladatelní. Další velké plus tohoto teplokrevného plemene je přirozený talent pro většinu jezdeckých disciplín, k čemuž nahrává také fakt, že tito koně mají velice prostorný cval, což u teplokrevníků nebývá zcela obvyklé.

Využití

Velkopolský kůň je moderní sportovní plemeno, které však díky jeho předkům můžeme využít i v lehkém tahu.

Současnost

V dnešní době dochází k častém zušlechťování anglickými plnokrevníky, čímž vznikají všestranní kvalitní sportovní koně. Bohužel, toto plemeno není dodnes příliš známé, a to pouze z toho důvodu, že polští chovatelé dosud neovládají chovatelské techniky používané v západní Evropě.

Zajímavosti

Velkopolský kůň patří mezi nejcennější polská plemena a jeho chov je soustředěn převážně ve státním hřebčíně Liski.


Další články autora
Obrázky
Diskuze

Vstoupit do diskuze


Uložit stránku do záložek Linkuj.cz Jagg.cz MediaBlog.cz Bookmarky.cz Vybrali.sme.sk Delicious.com

tisk tisk nahoru